Results for BOK Regional and SW Orienteering League Stock Hill - 02 Feb 2020 - Provisional

...return to index

Course Results

BROWN

Results

8.25km 135m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Megan Carter-Davies MWOC W21 51:52  
2nd Ben Mitchell SBOC M21 52:53 +1:01
3rd Ben Chesters DEVON M40 54:04 +2:12
4th Ben Maliphant BOK M21 56:39 +4:47
5th Peter Ward NGOC M50 58:27 +6:35
6th Nicholas Jarvis SO M21 63:20 +11:28
7th Duncan Taylor DEVON M21 66:05 +14:13
8th Geoffrey Ellis RAFO M40 66:46 +14:54
9th Jan Travnicek TVOC M45 67:03 +15:11
10th Tom Perry DEVON M16 68:23 +16:31
11th Matthew Franklin BOK M21 69:29 +17:37
12th Tommi Grover BOK M40 69:57 +18:05
13th Richard Sansbury QO M50 72:03 +20:11
14th James Clemence SWOC M60 72:24 +20:32
15th Jolyon Medlock WSX M45 72:25 +20:33
16th Elliot Malkin IND M21 73:47 +21:55
17th Matthew Owen BOK M50 74:01 +22:09
18th Caroline Craig NGOC W35 76:25 +24:33
19th Peter Shirvington QO M45 76:26 +24:34
20th Scott Bailey BOK M45 77:33 +25:41
21st Jeremy Tonge BOK M50 77:59 +26:07
22nd Andrew Tindal BOK M50 78:27 +26:35
23rd Peter Suba WSX M45 79:14 +27:22
24th Rebecca Ward NGOC W18 79:16 +27:24
25th Michael Cooke BAOC M40 81:33 +29:41
26th Rory Burford DRONGO M21 83:00 +31:08
27th Nick Gracie BOK M45 83:10 +31:18
28th Robin Fieldhouse CRAWLER M21 83:51 +31:59
29th Michelle Spillar WIM W40 84:15 +32:23
30th Scott Johnson NGOC M40 84:20 +32:28
31st James Leith BOK M21 84:30 +32:38
32nd Oliver Rant QO M21 84:34 +32:42
33rd Peter Stagg BOK M45 85:17 +33:25
34th Birbahadur Rai RSOC M35 86:22 +34:30
35th Steven Horsler WIM M50 86:35 +34:43
36th Keith Agmen BOK M35 86:38 +34:46
37th Andy Rimes QO M55 87:29 +35:37
38th Peter Dobra UBOC M21 88:36 +36:44
39th Rebecca Ellis WIM W21 88:51 +36:59
40th Rob Hick WSX M60 89:00 +37:08
41st Robin Mills WIM M55 89:01 +37:09
42nd Jamie Hayward BOK M21 89:06 +37:14
43rd Guillaume Paulet BOK M21 89:43 +37:51
44th Rob Woods RAFO M50 91:28 +39:36
45th Christian Saxcroft BOK M55 91:41 +39:49
46th Bernhard Hagen BOK M45 91:44 +39:52
47th David Pilling BOK M50 92:30 +40:38
48th Damian Wilson DEVON M50 97:38 +45:46
49th Paul Fox SN M55 97:47 +45:55
50th Anders Johansson NGOC M45 100:24 +48:32
51st Greg Best NGOC M55 100:32 +48:40
52nd Hugh Holmes SARUM M21 103:17 +51:25
53rd Chaitanya Ijam RSOC M35 105:10 +53:18
54th Simon Moss SLOW M55 107:35 +55:43
55th Peter Clothier BOK M50 107:48 +55:56
56th Charles Daniel BOK M60 112:57 +61:05
57th Darrell Read BOK M35 124:49 +72:57
  Adam Fieldhouse LUOC M21 m4  
  Mark Stodgell WCH M45 w21  
  Colin Welch BOK M60 m19-23  
  Stephen Lee-Jones BOK M50 rtd  

BLUE

Results

6.3km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tim Britton BOK M40 47:06  
2nd Phil Murray BOK M55 50:12 +3:06
3rd William Thomas DEVON M16 58:56 +11:50
4th Nick Nourse NWO M55 59:16 +12:10
5th Edward Wright IND M21 61:13 +14:07
6th Elizabeth Horsler WIM W18 61:33 +14:27
7th John Simmons BOK M65 63:23 +16:17
8th Andrew Hay   M40 64:06 +17:00
9th Jon Brooke WSX M50 64:14 +17:08
10th Rachel Leathwood BOK W45 65:10 +18:04
11th Andrew Howard BOF M45 66:12 +19:06
12th Peter Maliphant BOK M60 66:45 +19:39
13th Duncan Macdonald IND M21 68:56 +21:50
14th Ruby Owen BOK W16 70:10 +23:04
15th Mike Wimpenny DEVON M70 70:59 +23:53
16th Brian Pearson QO M60 71:20 +24:14
17th Christopher Kelsey BOK M60 72:05 +24:59
18th Matt Leathwood BOK M45 72:30 +25:24
19th Ifor Powell BOK M50 73:43 +26:37
20th Karen Crawford BOK W50 74:04 +26:58
21st Ginny Hudson NGOC W55 74:14 +27:08
22nd Duncan Innes SWOC M55 74:15 +27:09
23rd Steve Robertson QO M65 74:23 +27:17
24th Christine Farr SWOC W45 76:05 +28:59
25th Paul Lane BAOC M60 77:14 +30:08
26th Andrew French WIM M55 77:39 +30:33
27th Jane Stagg BOK W45 79:48 +32:42
28th Stephen Lysaczenko QO M55 80:35 +33:29
29th Tom Birthwright NGOC M40 81:08 +34:02
30th Sam Landrigan BOK M21 81:23 +34:17
31st Kevin Bracher SOC M65 81:26 +34:20
32nd Mikhail Gryaznevich TVOC M65 81:56 +34:50
33rd Tim Sands BOK M70 82:37 +35:31
34th Rob Taylor NGOC M50 84:34 +37:28
35th Rachel Dennis BOK W50 84:46 +37:40
36th Martin Lewis QO M50 85:02 +37:56
37th Trevor Crowe BOK M65 85:37 +38:31
38th Alice Owen BOK W45 86:32 +39:26
39th David Faulkner BOK M55 86:47 +39:41
40th Ian Thomas DEVON M45 87:14 +40:08
41st Louise Tonge BOK W50 89:32 +42:26
42nd Ted McDonald BOK M75 91:39 +44:33
43rd Phil Warry BOK M65 91:49 +44:43
44th John Van Rooyen SAX M70 94:31 +47:25
45th Chris Atkins BOK M40 94:52 +47:46
46th Karen French WIM W50 96:13 +49:07
47th Ian Sayer WSX M65 96:37 +49:31
48th Paul Taunton NGOC M70 99:13 +52:07
49th Sara Currie BOK W35 99:20 +52:14
50th David Mullins SARUM M70 99:57 +52:51
51st Michelle Ward NGOC W50 102:27 +55:21
52nd Howard Thomas BOK M75 104:09 +57:03
53rd Cat Edwardes DEVON W50 105:44 +58:38
54th Colin Hicks SOC M65 115:17 +68:11
55th Nigel Clemens SLOW M55 117:37 +70:31
56th Richard Rossington BOK M55 119:48 +72:42
57th Matthew Knipe QO M55 120:53 +73:47

GREEN

Results

4.475km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lyra Medlock WSX W14 43:11  
2nd Ben Perry DEVON M14 48:10 +4:59
3rd Harry Bratcher-Howard WIM M14 48:18 +5:07
4th Alison Simmons BOK W65 52:39 +9:28
5th Brian Johnson WIM M65 53:56 +10:45
6th James Hayward BOK M55 55:01 +11:50
7th Andrew Hotchkiss DEVON M60 56:26 +13:15
8th Jessica Ward NGOC W14 57:00 +13:49
9th Emily Elms BOK W16 57:34 +14:23
10th Graham Hartley QO M55 57:44 +14:33
11th Andrew Graham SARUM M65 57:55 +14:44
12th Rose Taylor NGOC W14 57:59 +14:48
13th Trevor Griffiths BOK M70 58:41 +15:30
14th Benjamin Mills WIM M18 59:59 +16:48
15th Ian Prosser BAOC M60 61:15 +18:04
16th Chris Virgo DEVON M70 62:22 +19:11
17th Amy Lee-Jones BOK W16 62:33 +19:22
18th Agnes Brooke WSX W18 63:27 +20:16
19th David Palmer BOK M70 64:10 +20:59
20th Laurence Gossage BOK M70 64:22 +21:11
21st Elizabeth Treherne BOK W50 64:51 +21:40
22nd Millie Stagg BOK W20 65:34 +22:23
23rd David Potter BOK M55 66:18 +23:07
24th Caroline Potter BOK W55 66:45 +23:34
25th Tony Hext QO M70 67:25 +24:14
26th Tamsin Horsler WIM W50 67:32 +24:21
27th Carol Prosser BAOC W55 68:56 +25:45
28th Linda Pakuls WIM W60 68:58 +25:47
29th George Crawford-Smith PFO M75 69:48 +26:37
30th Jonathan Hurford BOK M65 70:34 +27:23
31st David Battison SARUM M70 71:40 +28:29
32nd Carol Sands BOK W65 72:22 +29:11
33rd Rosalind Taunton NGOC W70 72:37 +29:26
34th John Chesters DEVON M65 73:11 +30:00
35th Helen Kelsey BOK W60 73:17 +30:06
36th Alasdair Forsyth BOK M50 73:43 +30:32
37th Rebecca Medlock WSX W45 73:52 +30:41
38th Jim Mallinson SLOW M70 73:55 +30:44
39th Amy Curtis BOK W50 74:16 +31:05
40th Rosie Wych QO W65 75:14 +32:03
41st= Gill Sharp SN W60 75:25 +32:14
41st= Robin Baker NWO M70 75:25 +32:14
43rd John Parfitt BOK M75 76:02 +32:51
44th Keith Henderson WIM M75 76:37 +33:26
45th Robert Green QO M60 77:01 +33:50
46th Judith Taylor NGOC W55 77:14 +34:03
47th Julie Astin WSX W65 77:29 +34:18
48th Martin Cross WIM M75 77:30 +34:19
49th Sue Hands WIM W70 78:57 +35:46
50th Allan Darwell BOK M65 79:31 +36:20
51st Brian Hart SARUM M75 80:28 +37:17
52nd John Trayler QO M75 81:13 +38:02
53rd Nicola Morris BOK W40 81:19 +38:08
54th Michelle Barrows BOK W45 81:51 +38:40
55th Tony Lloyd BOK M65 83:59 +40:48
56th Alan Simpson DEVON M75 84:35 +41:24
57th Philip Fawkner-Corbett BOK M65 84:42 +41:31
58th Ian Peirce SARUM M75 87:34 +44:23
59th John Rix BOK M70 88:11 +45:00
60th Samantha Marson QO W50 88:18 +45:07
61st Roger Craddock QO M75 88:44 +45:33
62nd Mike Forrest BOK M65 90:14 +47:03
63rd Carolyn Dent BOK W55 93:20 +50:09
64th Sally Thomas BOK W75 95:10 +51:59
65th Gwen Tanner BOK W60 97:15 +54:04
66th Mike Kite WIM M70 99:23 +56:12
67th Toria Wimpenny DEVON W60 103:30 +60:19
68th Denise Mullins SARUM W65 107:34 +64:23
69th Susanne Andersen BOK W55 107:40 +64:29
70th Pete Akers QO M65 109:06 +65:55
71st Heather Walton SLOW W55 112:04 +68:53
72nd Amanda Turner BOK W60 114:56 +71:45
73rd Rodney White WIM M45 117:57 +74:46
74th Karen Lewis QO W50 121:42 +78:31
75th Duncan Perry BOK M50 132:18 +89:07
  Christopher Branford WIM M70 m5  
  Nicola Brooke WSX W50 m14  
  Chris Cudmore QO M65 w14  
  Tim Bird BOK M40 m11  
  Arthur Brooke WSX M16 rtd  

SHORT GREEN

Results

2.775km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andy MacGregor BADO M80 41:51  
2nd Matthew Fautley NGOC M50 44:32 +2:41
3rd Neil Connelly BOK M75 46:27 +4:36
4th Nellie Clothier BOK W50 47:45 +5:54
5th Christine King BOK W70 51:41 +9:50
6th Richard Raynsford BOK M70 55:18 +13:27
7th Jill Green DEVON W75 56:33 +14:42
8th Graham Pearson QO M55 58:46 +16:55
9th Roger Baker TVOC M85 69:17 +27:26
10th Tony Noott BOK M80 70:58 +29:07
11th Clare Fletcher BOK W75 71:17 +29:26
12th Ruth Chesters DEVON W70 74:49 +32:58
13th Lynn Branford WIM W70 76:07 +34:16
14th Wendy Crawford-Smith PFO W70 77:57 +36:06
15th Gillian Cross WIM W75 81:35 +39:44
16th Roger Hills WIM M85 83:31 +41:40
17th Freda Peirce SARUM W75 84:22 +42:31
18th David Lee NGOC M80 85:08 +43:17
19th Julia Robertson QO W65 87:52 +46:01
20th Eddie Smith BOK M50 88:11 +46:20
21st Daniele Fawkner-Corbett BOK W65 91:25 +49:34
22nd John Warren WIM M80 96:52 +55:01
23rd Bill Vigar QO M85 104:59 +63:08
24th John Coleman NGOC M85 105:42 +63:51
25th Pat Hart SARUM W75 130:43 +88:52
  Richard Brightman WIM M80 m3-14  

LIGHT GREEN

Results

3.325km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Grace French WIM W14 44:28  
2nd Nathan Marke BOK M50 51:23 +6:55
3rd Alice Parfitt BOK W21 56:33 +12:05
4th Polly Atherton BOK W45 61:15 +16:47
5th Nick Day IND M35 61:19 +16:51
6th Janet Scott QO W55 64:25 +19:57
7th Sally Hay IND W40 64:41 +20:13
8th Jim McCall BOK M50 65:23 +20:55
9th Joanna Howell BOK W21 70:24 +25:56
10th Theresa Wheatcroft BOK W55 71:30 +27:02
11th Lucy Tonge + Ana BOK W20 72:32 +28:04
12th Nicky Wareing BOK W40 76:32 +32:04
13th Annabelle Lewis QO W14 76:56 +32:28
14th Victoria Holbrook IND W35 78:48 +34:20
15th Helena Fielder BOK W40 82:27 +37:59
16th Alex Ruggles IND   89:53 +45:25
17th Pete Snowman IND M40 92:34 +48:06
18th Rebecca Price RAFO W21 93:17 +48:49
19th Sue Baillie BOK W55 96:13 +51:45
20th Fiona Leese BOK W45 112:53 +68:25
21st John & Jackie Davis IND M50 112:59 +68:31
22nd Cathy Cudmore IND W65 120:23 +75:55
n/c Agnieszka Kaminska BOK W40 126:17  
23rd Amanda Crawford BOK W45 140:39 +96:11
  Rob Narbett BOK M50 rtd  
  Matthieu Constantin IND M40 rtd  

ORANGE

Results

2.425km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Monty Bratcher-Howard WIM M12 33:04  
2nd Graeme Ardus     34:32 +1:28
3rd Sarah Rachel Lee BOK W21 36:38 +3:34
4th Tamasine Leighton-Crawford BOK W35 37:19 +4:15
5th Leni Hagen BOK W14 41:36 +8:32
6th Eskarina Medlock WSX W12 42:12 +9:08
7th Oliver Lewis QO M12 43:48 +10:44
8th Lewis Cawardine SWS M16 46:39 +13:35
9th Patrick Carbis SWS M16 46:59 +13:55
10th Alan Kempton BOK M70 51:22 +18:18
11th Peter Mosey BOK M50 53:06 +20:02
12th Agnieszka Kaminska BOK W40 55:46 +22:42
13th Isabelle Tonge BOK W12 58:37 +25:33
14th Forbes MacDougall BOK M55 65:37 +32:33
15th James Ruggles IND M10 68:25 +35:21
16th Anne Palmer BOK W70 69:13 +36:09
17th Elaine Green QO W55 72:28 +39:24
18th Megan Wareing BOK W12 77:08 +44:04
19th Abby Fear IND W40 87:23 +54:19
20th Richard Keighley WIM M75 90:02 +56:58
21st Elizabeth Cope BOK W60 93:34 +60:30
  Peter Lien IND M45 m11  
  Jonathan Downer BOK M45 m5-11  
  Sydnee Smith SWS W16 m11  
  Oliver Richards SWS M16 m11  
  James Ian Hayward BOK M55 m9  
  Annie Leese BOK W14 m5  

YELLOW

Results

2.3km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Emily Leathwood BOK W12 23:08  
2nd Joseph Morris BOK M12 25:07 +1:59
3rd Andrew Ellis RAFO M12 25:41 +2:33
4th Poppy Clothier BOK W12 25:59 +2:51
5th Charlotte Marke BOK W12 26:22 +3:14
6th Freya Beynon BOK W12 27:03 +3:55
7th James Ardus KINGSWO M12 28:11 +5:03
8th Sophie Leathwood BOK W12 33:03 +9:55
9th Arthur Davies IND M14 34:04 +10:56
10th Samuel Peatfield IND M14 35:08 +12:00
11th Zach Tarring IND M12 35:16 +12:08
12th Freddie Marke BOK M12 37:18 +14:10
13th Zoe MacDougall BOK W45 38:16 +15:08
14th Thomas Jones SWS M16 38:31 +15:23
15th Tom Narbett BOK M10 38:50 +15:42
16th Leo Fowler SWS M16 38:56 +15:48
17th James Marke BOK M10 39:40 +16:32
18th Alex Carvahlo SWS M16 40:49 +17:41
19th Andrea Watkins Pérez IND W21 41:10 +18:02
20th Arwen Kuipers Von Lande BURRING W12 41:21 +18:13
21st Nyah Peatfield IND W10 44:09 +21:01
22nd Max Duncan SARUM M10 45:19 +22:11
23rd Alex Lowe KPS   48:44 +25:36
24th Ewen Kuipers Von Lande BURRING M10 48:49 +25:41
25th Patricia Rogers BOK W50 49:49 +26:41
26th Amy Tarring IND W10 55:10 +32:02
27th Honor Lien RHOC W12 55:24 +32:16
28th Dexter Peatfield IND M10 57:15 +34:07
29th Eve Jones SWS W16 61:20 +38:12
30th Zoe Pederson SWS W16 62:20 +39:12
n/c Isla Crawford BOK W10 62:30  
31st Jemima Dimonekene SWS W16 63:19 +40:11
32nd Pippa Crawford BOK W10 65:23 +42:15
  Max Wilson KINGSWO M10 w2  
  Ellie Mosey BOK W12 m4-7 m9-10  
  Alex Oldfield   M12 w2  

WHITE

Results

1.725km 15m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Matilda MacDougall BOK W10 16:50  
2nd Constance (Connie) Rogers BOK W12 21:04 +4:14
3rd Raffy Britton BOK M10 21:09 +4:19
4th Alexandra Bowen BOK W10 21:17 +4:27
5th Elspeth Marke BOK W10 21:44 +4:54
6th Yasmin Brealey IND W10 22:11 +5:21
7th Rowan Neeve ST URS W6 22:31 +5:41
8th Sophie Constantin BOK W10 22:56 +6:06
9th Iris Landrigan BOK W10 23:08 +6:18
10th Darcey Neeve ST URS W8 24:41 +7:51
11th Lucie Constantin IND W10 31:45 +14:55
12th Tessa Johnson RHOC W10 31:52 +15:02
13th Max Landrigan BOK M5 36:49 +19:59
14th Caroline Morris BOK W10 43:19 +26:29
15th Olivia & Charlotte Cooke SARUM W10 43:39 +26:49
  Maya Britton BOK W10 m7-9  
  May Ahmed SWS W16 m7-8 m10  
  Orpah Muzikatshi SWS W16 m7-8