Results for BOK/ASO Regional Event Black Down ~ Mendip Hills - 22-Apr-2018 - Provisional

...return to index

Course Results

Brown

Results

8.5km 235m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Chesters DEVON M35 54:22  
2nd Owain Jones BOK M35 56:59 +2:37
3rd Peter Ward NGOC M45 57:31 +3:09
4th Lorenzo Calabro BOK M40 59:47 +5:25
5th Clive Hallett BOK M55 62:43 +8:21
6th Dominic Walker DEVON M18 67:38 +13:16
7th Tom Dobra UBOC M21 68:09 +13:47
8th Jeff Powell Davies BL M35 68:12 +13:50
9th Robert Ashton BAOC M21 69:36 +15:14
10th Nick Gracie BOK M45 72:17 +17:55
11th Matthew Owen BOK M50 72:23 +18:01
12th Christopher Kelsey BOK M60 73:21 +18:59
13th Adam Hampshire BOK M45 73:56 +19:34
14th Andrew Howard WIM M40 78:26 +24:04
15th David Harper GO M60 78:59 +24:37
16th Oli Warlow IND M21 79:19 +24:57
17th Andy Rimes QO M55 81:15 +26:53
18th Paul Fox SN M55 82:24 +28:02
19th Phil Newall Kerno M55 83:08 +28:46
20th Chris Turner WIM M55 83:33 +29:11
21st Jeff Pakes QO M45 89:10 +34:48
22nd Oliver Frost IND M40 90:27 +36:05
23rd Karl Kingsman HOC M50 93:10 +38:48
24th Rob Hick WSX M55 94:39 +40:17
m9-11 m13 Peter Shirvington QO M45 77:57  
m4-6 Tom Lewis DEVON M45 84:51  
rtd Elliot Malkin IND M21    

Blue

Results

7.3km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Harry Stagg BOK M16 56:15  
2nd David Hunt BOK M55 60:52 +4:37
3rd Jolyon Medlock WSX M40 62:41 +6:26
4th Elliot Haines IND M21 66:42 +10:27
5th Rachel Leathwood BOK W45 67:22 +11:07
6th Ian Hopkins WRE M50 69:26 +13:11
7th Peter Clothier BOK M45 69:28 +13:13
8th Nick Dennis BOK M55 71:02 +14:47
9th Jes Dickin SOC M55 71:41 +15:26
10th Richard Savage BOK M55 71:46 +15:31
11th Vanessa Lawson NGOC W45 71:50 +15:35
12th David May SLOW M70 74:05 +17:50
13th Christian Saxtoft BOK M55 75:07 +18:52
14th Graham Hartley QO M50 75:26 +19:11
15th Duncan Innes SWOC M55 76:56 +20:41
16th Jackie Hallett BOK W60 77:07 +20:52
17th Adele Newall Kerno W55 78:47 +22:32
18th David Pilling BOK M50 79:02 +22:47
19th Megan Ashton RNRMOC W21 79:23 +23:08
20th Purnell QO M45 80:21 +24:06
21st Isabel Berry BL W35 81:00 +24:45
22nd Russell Finch SWOC M50 81:34 +25:19
23rd Damian Brennan BOK M35 81:43 +25:28
24th Pete Maliphant BOK M60 83:06 +26:51
25th Helen Kelsey BOK W60 83:55 +27:40
26th Chris Virgo DEVON M65 85:35 +29:20
27th Jim Mallinson SLOW M65 88:13 +31:58
28th Chris Johnson BOK M65 88:49 +32:34
29th Christopher Green QO M18 94:23 +38:08
30th Simon St Leger-Harris BOK M60 96:16 +40:01
31st Phil Warry BOK M65 107:12 +50:57
32nd Stuart Hanstock BOK M21 108:34 +52:19
33rd Trevor Crowe BOK M65 108:56 +52:41
34th Gwen Tanner BOK W55 111:37 +55:22
35th David Hanstock BOK M60 117:22 +61:07
36th Helen Matthews IND W50 121:05 +64:50
37th Carolyn Dent BOK W55 123:05 +66:50
38th Richard Rossington BOK M55 125:33 +69:18
m2-3 m7-10 Sandy Burgon BOK M60 77:49  

Green

Results

4.6km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Perry DEVON M14 35:29  
2nd Chris Perry DEVON M50 42:29 +7:00
3rd Rachel Dennis BOK W50 49:06 +13:37
4th Chris Atkins BOK M40 49:12 +13:43
5th David Palmer BOK M70 49:57 +14:28
6th Eddie Whittle BKO M45 50:57 +15:28
7th Alice Owen BOK W45 51:15 +15:46
8th Allan Darwell BOK M65 51:31 +16:02
9th Rebecca Ward NGOC W16 52:20 +16:51
10th Mark Dyer BOK M70 54:45 +19:16
11th Bernhard Hagen IND M45 55:06 +19:37
12th Rob Morgan IND M45 56:19 +20:50
13th Bryony Brennan BOK   56:27 +20:58
14th Tim Carr BOK M50 57:41 +22:12
15th Christopher Moon BOK M65 57:54 +22:25
16th Stephen Lee-Jones IND M50 59:01 +23:32
17th Toni Whittle BKO W45 60:47 +25:18
18th Martin Lewis QO M50 61:55 +26:26
19th Terry Haines IND M60 62:22 +26:53
20th John Parfitt BOK M75 62:25 +26:56
21st Tony Lloyd BOK M60 62:51 +27:22
22nd Peter Wilson BKO M55 63:05 +27:36
23rd John Chesters DEVON M65 64:11 +28:42
24th Philip Fawkner-Corbett BOK M65 64:16 +28:47
25th Sam Landrigan BOK M21 65:56 +30:27
26th Robert Green QO M55 68:44 +33:15
27th Michelle Barrows BOK W45 69:30 +34:01
28th John Pearce DEVON M70 70:59 +35:30
29th Carol Pearce DEVON W70 72:16 +36:47
30th Anne May SLOW W65 73:10 +37:41
31st Robin Halsey BOK M50 76:16 +40:47
32nd Peter Colbert SWOC M65 76:47 +41:18
33rd Michelle Ward NGOC W45 77:02 +41:33
34th Susanne Andersen BOK W55 77:03 +41:34
35th Martin Evans BOK M55 78:03 +42:34
36th Fiona Hanstock BOK W60 82:23 +46:54
37th Brian Curtis BOK M65 85:16 +49:47
38th Arthur Vince KERNO M75 91:23 +55:54
rtd Tim Sands BOK M65    

Short Green

Results

3.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Frank Ince SWOC M75 44:06  
2nd Alison Simmons BOK W60 44:57 +0:51
3rd Katy Dyer BOK W65 49:40 +5:34
4th Rebecca Medlock WSX W40 50:06 +6:00
5th Simon Walker DEVON M50 54:03 +9:57
6th Christine King BOK W65 56:38 +12:32
7th Diana Nicoll BOK W55 56:41 +12:35
8th Ruth Chesters DEVON W65 58:29 +14:23
9th Duncan Perry BOK M45 59:35 +15:29
10th Anne Palmer BOK W65 60:37 +16:31
11th Neil Connelly BOK M70 61:36 +17:30
12th Clare Fletcher BOK W75 64:24 +20:18
13th Bill Vigar QO M80 67:48 +23:42
14th Robin Walker BOK M80 71:13 +27:07
15th Tony Noott BOK M80 72:02 +27:56
16th Chris Hasler QO M50 75:52 +31:46
17th Gill Sharp SN W60 76:56 +32:50
18th Richard Raynsford BOK M70 77:51 +33:45
19th Elizabeth Urquhart OD W60 83:07 +39:01
20th Ian Kerr BOK M75 89:40 +45:34
21st Sarah Ridout QO W35 99:10 +55:04
22nd Helena Fielder BOK W35 99:50 +55:44
23rd Graham Urquhart OD M60 104:59 +60:53
24th Susan Colbert SWOC W70 105:48 +61:42
rtd Dave Gray BOK M70    

Light Green

Results

4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ruby Owen BOK W14 43:35  
2nd Sam Morgan IND M14 43:49 +0:14
3rd Guy Owen BOK M14 45:34 +1:59
4th Victoria Holbrook BAOC W21 51:30 +7:55
5th Bryony Stagg BOK W14 52:17 +8:42
6th Edith Stagg BOK W14 53:25 +9:50
7th Lyra Medlock WSX W12 55:40 +12:05
8th Sebastian Crow KSODA M14 60:23 +16:48
9th Samantha Marson QO W45 60:54 +17:19
10th Jessica Ward NGOC W12 63:48 +20:13
11th Nicola Morris BOK W40 65:23 +21:48
12th Debbie Anderson BOK W45 68:53 +25:18
13th Heather Green QO W14 71:20 +27:45
14th Adam Ostrowski BGS M14 77:00 +33:25
15th Karen Lewis QO W50 101:13 +57:38
16th Elaine Green QO W55 128:10 +84:35
w7 Matilda Floyd RHOK W16 76:18  

Long Orange

Results

5km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Janet Scott QO W55 63:03  
2nd Sam Lewis DEVON M12 67:49 +4:46
3rd Tate Modica QO M14 68:22 +5:19
4th Corinme + Bill O'Connor IND W10 78:14 +15:11
5th Daniele Fawkner-Corbett BOK W65 118:23 +55:20
6th Lori Peacock + Lynn Harding BOK W60 121:32 +58:29
w1 Fiona Wilson IND   61:09  

Orange

Results

3km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Perry DEVON M12 27:56  
2nd Emily York BOK W14 31:20 +3:24
3rd James Bowen IND M40 31:21 +3:25
4th Emma Johnson BOK W14 32:38 +4:42
5th Dougal Anderson BOK M45 33:16 +5:20
6th Alan Kempton BOK M65 33:19 +5:23
7th Phoebe Murray RHOK W14 33:31 +5:35
n/c Finlay Anderson BOK M12 33:53  
8th Darcy Walker IND W10 35:17 +7:21
9th Adrian Rigby +3 BOK M45 35:54 +7:58
10th Wilfrid Whishaw KSODA M14 36:12 +8:16
11th Angus Martin KSODA M14 36:21 +8:25
12th Victoria Piper IND W30 39:18 +11:22
13th Pamela Halsey BOK W50 40:37 +12:41
14th Rupert Stretton-Pow + 1 BOK M10 41:05 +13:09
15th Fiona Leese BOK W45 42:30 +14:34
16th Marion Stutzriemer RHOK W40 42:32 +14:36
17th Harley Walker IND M10 48:26 +20:30
18th Matilda Knox Cartwright RHOC W12 49:26 +21:30
19th Isabelle Lewis QO W21 49:59 +22:03
20th Samuel Shirvington QO M14 51:08 +23:12
21st Isabelle Halsey RHOC W12 51:19 +23:23
22nd Louise McTighe QO W45 52:28 +24:32
23rd Alberta Fryer KSODA W14 62:03 +34:07
24th Amy Lee-Jones IND W14 70:25 +42:29
25th Karen Walker   W55 92:50 +64:54
m4 Karen Whishaw KSODA W21 60:38  
mS m2-9 Molly Pilling BOK W14    

Yellow

Results

2.5km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Reuben Lawson NGOC M12 14:26  
2nd Finlay Anderson BOK M12 15:55 +1:29
3rd William Tett Tutshill M12 17:54 +3:28
4th Matilda Knox Cartwright RHOK W12 22:05 +7:39
5th Ollie Boutin KPSO M10 22:48 +8:22
6th Oliver Lewis QO M9 24:57 +10:31
7th Gillian Lee-Jones IND W50 27:05 +12:39
8th Ruby Jephcote IND W12 28:08 +13:42
9th Annie Leese RHOK W12 29:12 +14:46
10th Eskarina Medlock WSX W10 29:53 +15:27
11th Cosmo Murray QEH M11 31:30 +17:04
12th Hannah Burbidge IND W12 33:35 +19:09
13th Isabelle Halsey RHOK W14 33:47 +19:21
14th Family Boutin-Beveridge     34:20 +19:54
15th Lois Tiley BOK W12 37:38 +23:12
16th Freya Beynon IND W10 41:45 +27:19
17th Rebecca Martin KSODA   42:40 +28:14
18th Annabelle Lewis QO W12 44:02 +29:36
19th Jacob & Chris Qo M9 44:55 +30:29
20th Patricia Walker BOK W75 56:58 +42:32

White

Results

2km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lucy Gleave WASPS W12 13:34  
2nd Tom Beveridge KPSO M10 13:52 +0:18
3rd Rachel Tiley RHOK W10 14:32 +0:58
4th James Ardus Y5 KPSO M10 15:13 +1:39
5th Seth Lawson NGOC M10 15:39 +2:05
6th Leni Hagen RHOK W12 16:29 +2:55
7th Sophie Doig WASPS W12 16:50 +3:16
8th Ben Lowe Kingswood M10 17:53 +4:19
9th Jessica Bowen RHOK W9 18:04 +4:30
n/c Eleanor Cooper RHOC W12 19:12  
10th Joseph Morris CROS M10 20:12 +6:38
11th Isaac Anderson BOK M10 21:03 +7:29
12th Alexander Lowe KPSO M9 22:26 +8:52
13th Alexandra Bowen RHOK W10 22:50 +9:16
14th Clive Brennan BOK M10 26:25 +12:51
15th Sam Calabro IND M4 26:29 +12:55
n/c Amy Crane RHOC W12 29:41  
16th Sophia Heal + 1 AAA M10 30:26 +16:52
17th Blaise Burrows +1 AAA W10 30:48 +17:14
18th Anika Soar RHOC W12 32:39 +19:05
19th Raffaele Starapoli Axbridge W5 37:07 +23:33
20th Sophie Constantin RHOK W8 42:24 +28:50
m9 Hattie Leese RMS W7 24:38  
m9 Bethan Millsted RHOC W10 44:08