Results for BOK Galoppen & ASO League Event ~ Brierley - 03-Dec-2017 - Provisional

...return to index

Course Results

Brown

Results

7.775km 400m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Mitchell SBOC M21 52:57  
2nd Rhodry Buffett SWOC   60:16 +7:19
3rd Peter Ward NGOC M45 60:26 +7:29
4th Clive Hallett BOK M50 63:02 +10:05
5th Ben Chesters DEVON M35 63:08 +10:11
6th Tom Horton HOC M40 71:16 +18:19
7th Doug Stimson NWO M35 72:20 +19:23
8th Jason Howell HOC M45 73:36 +20:39
9th Harry McMurtrie DEVON M18 73:44 +20:47
10th Matthew Pickering UBOC M21 74:09 +21:12
11th Tom Dobra UBOC M21 74:32 +21:35
12th Dominic Walker DEVON M18 77:48 +24:51
13th Matthew Owen BOK M50 77:58 +25:01
14th Paul Gebbett BOK M45 80:48 +27:51
15th Steven Horsler WIM M50 81:21 +28:24
16th Charles Daniel BOK M60 81:57 +29:00
17th Peter Shirvington QO M40 82:02 +29:05
18th Jeremy Tonge BOK M45 83:50 +30:53
19th Peter Stagg BOK M45 84:06 +31:09
20th Paul Horsfall NGOC M35 91:51 +38:54
21st Rob Hick WSX M55 94:34 +41:37
22nd Andy Rimes QO M50 96:50 +43:53
23rd Scott Bailey BOK M45 98:55 +45:58
24th Allan McCall NGOC M50 99:09 +46:12
25th Phil Newall KERNO M55 101:13 +48:16
26th Jeff Pakes QO M45 101:55 +48:58
27th Nick Rickard BOK M40 102:59 +50:02
28th Richard Davies HOC M55 107:36 +54:39
29th Anders Johansson NGOC M40 110:08 +57:11
m9-15 Megan Carter-Davies MWOC W21 58:17  
m7-10 m16-17 Richard Cronin NGOC M21 75:46  
m16-21 Kevin Bracher SOC M60 96:31  
rtd Thomas Cochrane NGOC M21    

Blue

Results

5.425km 235m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Cecilie Andersen BOK W20 45:46  
2nd James Clemence SWOC M55 49:25 +3:39
3rd Gavin Clegg BOK M60 50:57 +5:11
4th Nick Nourse NWO M55 51:35 +5:49
5th Mark Saunders BOK M55 51:44 +5:58
6th Lucy Tonge BOK W18 52:25 +6:39
7th Andrew Hartley NGOC M21 52:53 +7:07
8th Chris McCartney OD M45 53:28 +7:42
9th Andrew Stott NGOC M55 54:14 +8:28
10th Philip Eeles SOC M60 57:18 +11:32
11th Matthew Lawson NGOC M45 58:50 +13:04
12th David May SLOW M70 59:57 +14:11
13th Tereza Maria Rush BOK W35 60:04 +14:18
14th Christophe Pige NGOC M45 61:08 +15:22
15th Jamie Hicks SOC M21 62:01 +16:15
16th Matt Leathwood BOK M40 62:19 +16:33
17th Christine Farr SWOC W40 62:36 +16:50
18th Nick Dennis BOK M55 63:08 +17:22
19th David Harper GO M60 63:13 +17:27
20th Alison Simmons BOK W60 63:18 +17:32
21st Jane Stagg BOK W45 63:19 +17:33
22nd Vanessa Lawson NGOC W45 63:32 +17:46
23rd Greg Best NGOC M55 63:57 +18:11
24th Ian Kennett SWOC M50 64:31 +18:45
25th Jeff Butt SARUM M50 64:56 +19:10
26th Rachel Leathwood BOK W40 64:57 +19:11
27th John Simmons BOK M65 65:41 +19:55
28th Mike Goldthorpe SOC M55 65:50 +20:04
29th Brett Craddock IND M45 65:52 +20:06
30th Russell Finch SWOC M50 65:54 +20:08
31st T Mills IND M21 67:06 +21:20
32nd Steve Chiverton HOC M65 67:30 +21:44
33rd Steven Harris NGOC M40 68:32 +22:46
34th Sarah Horsler WIM W16 68:36 +22:50
35th David Pilling BOK M50 69:57 +24:11
36th Jo Foster BOK W60 70:15 +24:29
37th Joe Parkinson NGOC M55 70:54 +25:08
38th Chris Virgo DEVON M65 70:55 +25:09
39th Matthew Carter QO M40 71:10 +25:24
40th Stephen Chafer LEI M50 72:03 +26:17
41st Tamsin Horsler WIM W50 72:14 +26:28
42nd Ian Chafer HOC M50 73:17 +27:31
43rd Rob Taylor HOC M45 74:02 +28:16
44th Chris Johnson BOK M60 74:33 +28:47
45th Kelvin Davies BOK M55 75:22 +29:36
46th Christian Saxtoft BOK M55 75:53 +30:07
47th Philip Jenkins SBOC M50 79:04 +33:18
48th David Faulkner BOK M55 80:22 +34:36
49th Steven Ardern IND M50 80:43 +34:57
50th Tesa Lewis SWOC W50 82:47 +37:01
51st Jessica King BOK W18 83:05 +37:19
52nd Adele Newall KERNO W55 83:25 +37:39
53rd Elizabeth Treherne BOK W45 84:58 +39:12
54th Sophie Gordon UBOC W21 86:37 +40:51
55th Clive Caffall NGOC M55 87:12 +41:26
56th Steve Williams NGOC M60 87:55 +42:09
57th Kevin Bush SWOC M55 89:14 +43:28
58th Sion James MBO M45 89:51 +44:05
59th Helen Kelsey BOK W60 90:36 +44:50
60th John Fallows NGOC M55 90:45 +44:59
61st Gwen Tanner BOK W55 91:36 +45:50
62nd Simon St Leger-Harris BOK M60 91:38 +45:52
63rd Rosie Wych QO W60 93:18 +47:32
64th Rowley Craddock IND M45 93:48 +48:02
65th Colin Hicks SOC M65 96:20 +50:34
66th Matthew Knipe QO M50 106:44 +60:58
67th Richard Rossington BOK M55 112:28 +66:42
w22 Andy Creber NGOC M55 53:30  
w22 Peter Foster BOK M60 72:53  
w9 Steve Robertson QO M60 79:54  
m10 Tom Mills NGOC M70 83:50  
m3 Simon Williamson SWOC M55 87:29  

Green

Results

3.9km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jack Forrest Devon M16 29:43  
2nd Jim Bailey BOK M14 31:14 +1:31
3rd Oliver Tonge BOK M14 34:38 +4:55
4th Harry Stagg BOK M16 36:40 +6:57
5th Peter Watson NGOC M16 43:50 +14:07
6th Pat MacLeod NGOC M70 44:54 +15:11
7th Jackie Hallett BOK W60 45:14 +15:31
8th Rebecca Ward NGOC W14 45:33 +15:50
9th Edward Purchase DEVON M14 45:43 +16:00
10th David Palmer BOK M70 47:09 +17:26
11th Rachel Dennis BOK W50 49:28 +19:45
12th Mark Dyer BOK M65 50:59 +21:16
13th Elizabeth Horsler WIM W14 51:32 +21:49
14th Peter Ribbans SWOC M60 52:25 +22:42
15th Nigel Ferrand SWOC M60 52:47 +23:04
16th Robin Watkinson BOK M60 53:35 +23:52
17th Peter Wilson BKO M55 53:55 +24:12
18th John Mills SWOC M65 54:17 +24:34
19th John Chesters DEVON M65 54:33 +24:50
20th Laurence Gossage BOK M65 54:38 +24:55
21st Keith Lowthian NOC M45 55:22 +25:39
22nd Meridith Woody UBOC W20 55:50 +26:07
23rd Ellen Hughes NGOC W40 55:56 +26:13
24th Dave Hartley NGOC M65 56:25 +26:42
25th Kay Billinghurst IND W50 57:12 +27:29
26th Susanne Andersen BOK W55 58:32 +28:49
27th David Hanstock BOK M60 59:21 +29:38
28th Robert Green QO M55 59:24 +29:41
29th Tony Hext QO M65 59:45 +30:02
30th Louise Tonge BOK W45 60:34 +30:51
31st Neil Fraser NWO M55 61:04 +31:21
32nd David Potter BOK M55 61:48 +32:05
33rd Allan Darwell BOK M65 62:39 +32:56
34th Stephen Robinson NGOC M60 62:40 +32:57
35th Bernhard Hagen RHOK M40 62:44 +33:01
36th Carolyn Dent BOK W55 62:53 +33:10
37th Dave Urch BOK M65 63:26 +33:43
38th Jonathan Taylor IND M55 64:02 +34:19
39th Judith Taylor HOC W50 64:04 +34:21
40th Ginny Hudson NGOC W55 64:19 +34:36
41st Rosalind Taunton NGOC W65 64:31 +34:48
42nd Katy Dyer BOK W65 66:56 +37:13
43rd Howard Thomas BOK M70 67:10 +37:27
44th Philip Fawkner-Corbett BOK M65 68:06 +38:23
45th Katharine Swalwell DVO W35 68:08 +38:25
46th Duncan Perry BOK M40 68:15 +38:32
47th Alan Simpson DEVON M70 68:30 +38:47
48th Jane Bush SWOC W60 68:33 +38:50
49th Ashley Ford HOC M65 68:50 +39:07
50th Anne May SLOW W65 69:14 +39:31
51st Peter Colbert SWOC M65 69:25 +39:42
52nd John Trayler QO M70 69:42 +39:59
53rd Jane Holcombe BOK W45 70:33 +40:50
54th Mike Forrest BOK M60 70:36 +40:53
55th Rodney Archard NGOC M70 71:28 +41:45
56th Michelle Ward NGOC W45 73:06 +43:23
57th Dave Andrews NGOC M70 73:10 +43:27
58th Ruth Chesters DEVON W65 73:15 +43:32
59th Christopher Moon BOK M65 75:32 +45:49
60th Peter Maloney NGOC M70 75:37 +45:54
61st Mike Skehel BAOC M50 77:43 +48:00
62nd Kim Liggett NGOC W55 78:47 +49:04
63rd Caroline Potter BOK W55 79:03 +49:20
64th Robin Halsey BOK M50 80:19 +50:36
65th Tim Carr BOK M50 81:55 +52:12
66th Fiona Hanstock BOK W60 82:30 +52:47
67th Duncan Liddle NWO M55 83:27 +53:44
68th John Fielder BOK M70 88:25 +58:42
w17 Barry Houghton HOC M70 46:52  
w17 Ted McDonald BOK M70 61:22  
w17 Roger Coe NGOC M70 68:05  
m12-18 Sarah Jenkins SBOC W50 79:12  
m4 Patti Rudling BOK W60 101:36  

Short Green

Results

3.2km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Hambleton SARUM M70 42:59  
2nd Frank Ince SWOC M75 43:22 +0:23
3rd Rob Narbett BOK M50 46:30 +3:31
4th Tony Lloyd BOK M60 51:23 +8:24
5th Celia Watkinson BOK W55 53:37 +10:38
6th Brian Laycock HOC M70 54:06 +11:07
7th Jenny Selley BOK W60 55:04 +12:05
8th Lin Callard NGOC M80 55:41 +12:42
9th Richard Raynsford BOK M70 55:47 +12:48
10th Anne Palmer BOK W65 56:30 +13:31
11th Roger Craddock QO M75 56:48 +13:49
12th Alex Agombar NGOC W40 56:49 +13:50
13th Tony Noott BOK M80 61:01 +18:02
14th Clare Sanders NOC W35 61:17 +18:18
15th Rebecca Medlock WSX W40 61:44 +18:45
16th Clare Fletcher BOK W75 61:51 +18:52
17th Charlotte Thornton SARUM W70 63:24 +20:25
18th Robin Walker BOK M75 65:28 +22:29
19th Nick Hooper BOK M60 65:34 +22:35
20th= Jill Green DEVON W70 65:41 +22:42
20th= Alex Evans NGOC M55 65:41 +22:42
22nd Susan Colbert SWOC W70 69:01 +26:02
23rd Nina Stimson NWO W70 69:30 +26:31
24th Ken Stimson NWO M70 69:39 +26:40
25th Emily Ravenhill IND W45 74:05 +31:06
26th John Warren WIM M80 78:41 +35:42
27th Kate Balmond SWOC W65 80:31 +37:32
28th Adrian Dawson SARUM M55 84:26 +41:27
29th Julia Robertson QO W60 84:28 +41:29
30th Joan Hambleton SARUM W75 90:53 +47:54
31st Kate Maliphant BOK W55 96:39 +53:40
32nd Bill Vigar QO M80 99:16 +56:17
33rd Adam Collinson IND M14 108:13 +65:14
m8-9 Christine King BOK W65 46:41  
w12 Robert Teed NGOC M75 58:30  
m11 Samantha Harris NGOC W35 72:00  

Light Green

Results

2.725km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Perry DEVON M14 22:41  
2nd Peter Maliphant BOK M60 28:43 +6:02
3rd Ruby Owen BOK W14 29:00 +6:19
4th Sam Morgan BGS M14 32:41 +10:00
5th Rob Morgan BOK M45 35:17 +12:36
6th Edith Stagg BOK W14 38:25 +15:44
7th Bryony Stagg BOK W14 49:29 +26:48
8th Debbie Anderson BOK W45 55:57 +33:16
9th Amy Curtis BOK W45 58:50 +36:09
10th Martin Lewis QO M45 61:59 +39:18
11th Adam Ostrowski BOK M16 65:28 +42:47
12th Jamie Dale Y10 KSODA M14 66:33 +43:52
13th Matilda Lloyd RHOCS W16 67:45 +45:04
14th James Hillier IND M45 68:06 +45:25
15th Caroline Oliver   W45 69:53 +47:12
16th Claire Garai NGOC W35 78:26 +55:45
17th Daniele Fawkner-Corbett BOK W65 89:20 +66:39
m11 John Coleman NGOC M80 60:11  

Orange

Results

2.825km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lyra Medlock WSX W10 36:14  
2nd Jessica Ward NGOC W12 47:58 +11:44
3rd Joanne Leigh OD W50 52:04 +15:50
4th Alan Kempton BOK M65 52:14 +16:00
5th Angus Martin KSODA M14 54:33 +18:19
6th Scarlett Johnson NGOC W10 55:53 +19:39
n/c Finlay Anderson BOK M12 57:14  
7th Marion Stutzriemer RHOK W40 61:08 +24:54
8th Rose Taylor HOC W12 67:02 +30:48
9th Karen Whishaw KSODA W35 75:37 +39:23
10th Gaye Callard NGOC W80 77:34 +41:20
11th Amy Lee-Jones IND W12 79:16 +43:02
12th Fiona Leese RHOC W45 80:17 +44:03
13th Wilfrid Whishaw KSODA M14 83:11 +46:57
14th Eleanor James MBO W11 83:24 +47:10
15th Alberta Fryer Y8 KSODA W14 91:14 +55:00
16th Pamela Halsey BOK W50 104:17 +68:03
m4-9 Dawn Carter QO W40 69:02  
rtd Connor Snary BGS M14    

Yellow

Results

2.25km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Finlay Anderson BOK M12 23:07  
2nd Ella May Rush BOK W12 23:15 +0:08
3rd Charlie Whishaw KPSO M12 25:59 +2:52
4th Jacob Barton KSODA M12 28:00 +4:53
5th Reuben Lawson WYEDEAN M12 28:39 +5:32
6th Barthelemy Pige IND M10 30:13 +7:06
7th Matilda Knox Cartwright IND W12 38:47 +15:40
8th Joe Freeston IND M10 39:49 +16:42
9th Harvey Scholes WYE M12 42:21 +19:14
10th Marcus Perry BOK M10 42:23 +19:16
11th Ollie Boutin Y5 KPSO M10 43:12 +20:05
12th Annabel Carter QO W12 46:57 +23:50
13th Isabelle Halsey BOK W12 47:22 +24:15
14th Lara Hillier RHOCS W12 54:23 +31:16
15th Lois Tiley HGS W10 56:09 +33:02
16th Patricia Walker BOK W75 56:45 +33:38
n/c Rhianna Payne +1 HGS W10 61:33  
m7 Aurora Vergani KSODA W12 48:00  
m5 Arthur Dennut LYDNEY PRIMARY M10 85:32  

White

Results

1.625km 70m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Beveridge Y5 KPSO M10 11:36  
2nd Seth Lawson TUT M10 11:39 +0:03
3rd Louisa Halsey BOK W10 11:40 +0:04
4th Rowan Knight Y5 KPSO M10 12:13 +0:37
5th Oscar Clark IND M10 12:20 +0:44
6th Jessica Bowen RHOC W10 12:40 +1:04
7th Leni Hagen RHOK W10 13:21 +1:45
8th Rachel Tiley RHOK W10 13:35 +1:59
9th Charlotte Shakespeare Y6 KPSO W12 14:39 +3:03
10th Arun Soar + 1 IND M10 15:06 +3:30
11th Isabelle Tonge FARMO W10 15:15 +3:39
12th Eskarina Medlock WSX W10 15:25 +3:49
13th Katie Agombar IND W10 15:59 +4:23
14th Ruby Jephcote RHOC W10 16:22 +4:46
15th Emily Leathwood BOK W10 16:24 +4:48
16th Tom Narbett KPSO M10 16:28 +4:52
17th Harriet Leese RHOK W10 17:19 +5:43
18th Thomas Harris NGOC M10 18:18 +6:42
n/c Alexandra Bowen +1 RHOC W10 18:38  
19th Mia Clark RHOK W10 18:52 +7:16
20th= Hannah Burbidge IND W10 18:57 +7:21
20th= Sophie Jarrett IND W10 18:57 +7:21
22nd Annie Leese RHOC W10 20:52 +9:16
23rd Ella Burton KPSO W10 22:56 +11:20
24th Anika Soar RHOC W10 23:58 +12:22
25th Alexander Burton KPSO M10 25:50 +14:14
26th Ellie Mosey IND W10 26:31 +14:55
27th Chloe Carter QO W10 28:41 +17:05
28th Zoe Randell TUT W10 28:54 +17:18
29th Holly Thompson IND W10 29:18 +17:42
30th Sophie Leathwood BOK W10 29:27 +17:51
31st Hannah Gibson TUT W10 31:24 +19:48
32nd Harry Randell TUT M10 32:45 +21:09